Peli-Karhut

PeKa - Huima 5.12:
PeKa otti tämän kauden yhdeksännen voittonsa naisten SM-sarjassa Huiman kustannuksella. Linda Lehtoranta sai hyvin Huiman tehoheit
täjän Maiju Pekkarisen (kolmoset 2/10) kuriin, eikä Huima pystynyt kunnolla tappelemaan voitosta ilman tärkeää syömähammastaan. Lopputulokseksi kirjattiin Peli-Karhuille 89-70.

PeKa:n seitsemän ensimmäistä pistettä tehtaili, kukapa muukaan kuin Krystal Vaughn. Huima pysytteli kuitenkin kannoilla jenkkikolmikkonsa koreilla sekä Pekkarisen kolmeen pisteen heitolla. PeKa repäisi eron seitsemään pisteeseen Vaughnin korilla, Lindan hyvästä syötöstä (joita kertyi yhteensä kahdeksan). Eikä aikaakaan ja hyvin heittänyt Amanda Lassiter latasi kolmosen. Seuraavassa hyökkäyksessä asialla oli jälleen Vaughn ja eroa oli hetkessä 10 pistettä. Reilu puolitoista minuuttia ennen erän loppua Vaughn heitti kolmeen pisteen heiton sisään ja ensimmäisen kymmenminuuttisen jälkeen eroa oli kotijoukkueen hyväksi 29-16.

Toinen erä noudatti lähes samaa kaavaa kuin ensimmäinen. Eikä Huimakaan huonosti pelannut, mutta PeKalla vain oli sellainen vauhti päällä, että sitä ei kukaan äänekoskelaisista pystynyt pysäyttämään. 14 pelatun minuutin jälkeen Lotta Richter naulasi Steveco Areenan kentän kulmasta kolmosen sisään ja minuuttia myöhemmin myös Lassiter heitti kolme pistettä, jolloin ero kasvoi jo viiteentoista pisteeseen. Kolme minuuttia ennen tauolle menoa Kenya Robinson sai hyökkääjänvirheen, josta ei ollut ollenkaan tyytyväinen. Seuraavassa hyökkäyksessä PeKa:n Jill Martin teki vielä kotijoukkueelle kaksi pistettä. Puoliajalle mentiin lukemissa 56-41, kun Robinson upotti kaksi pistettä vielä sekunti ennen summerin sointia.

Kolmas erä alkoi Lassiterin ohiheitolla. Vahvasti korin alla vääntänyt Michele Jones repi monta hyökkäyslevypalloa sekä teki hyvää työtä hyökkäyskorilla kolmannella jaksolla. Läpi jakson ero pysytteli samana, PeKa ei pystynyt repäisemään eroa yli kahdenkymmenen pisteen. 26 pistettä ottelussa tehnyt Krystal Vaughn kommentoi omaa ja joukkueensa peliä seuraavasti:
-Mielestäni pelasimme hyvin joukkueena. Oma pelini ei välttämättä ollut parhaasta päästä, mutta "paluu" flunssasta ei ole aina helppoa, Vaughn naurahti pilke silmäkulmassa.
Ottelun viimeiseen erään mentiin tilanteessa 66-54, Robinsonin upotettua jälleen erän viimeisen korin.

PeKa aloitti viimeisen kymmenminuuttisen hieman huolimattomasti. Tuli muutama kappale menetyksiä eikä korin alta saatu palloa koriin. 34 peliminuutin kohdalla PeKa meni 16 pisteen johtoon Martinin ja Vaughnin vapaaheitoilla. Huima yritti vielä nousta peliin mukaan, mutta kun Robinson ei saanut tarpeeksi tukea joukkuetovereiltaan, oli kotijoukkue hetkessä noussut 21 pisteen johtoon Anissa Poundsin lay-upilla. Kotijoukkueen viimeisen korin teki ajassa 37:30 kentälle tullut Maiju Virtanen saatuaan Linda Lehtorannalta namusyötön, josta oli helppo nostaa pallo koriin. Ottelu päättyi lukemiin 89-70.

Kotijoukkueen parhaana palkittiin 18 pistettä tehnyt ja 11 levypalloa napsinut Jill Martin (kuvassa). Vierasjoukkeen parhaana puolestaan palkittiin 20 pistettä korin alta tehnyt Michele Jones.

PeKa:n seuraava kotiottelu on la 18.12, jolloin vieraaksi saapuu Espoo Team! Ottelu on viimeinen ennen joulutaukoa.

Kuvia ottelusta.
Ottelun tilastot.

Kuva: Kai Kilappahuimaottelu512

 
www.pelikarhut.fi © Pelikarhut 2012 • Mainostoimisto 4F