Peli-Karhut

RATKAISEVA VÄLIERÄ STEVECO AREENALLA 2.4. !

Huomenna, lauantaina, 2.4. kohtaa PeKa ToPo:n Helsingistä. Ottelu on välieräsarjan viides, ja sen voittaja menee Naisten SM-sarjan finaaleihin vuosimallia 2011. Ottelut ovat 2-2, sillä ToPo kukisti kotkalaiset edellisessä kohtaamisessa ja venytti sarjan viidenteen otteluun. Myöskin kentän laidalla nähdään toinen tiivis kamppailu. Tällä kertaa Kurjen veljesten keskuudessa.

Pudotuspeleissä huimaan vireeseen on päässyt 17-vuotias maajoukkuetakamies Anette Juvonen, joka on tehnyt hieman vajaat 12 pistettä ottelua kohden, antanut kaksi koriin johtanutta syöttöä / ottelu ja napsinut reilut kaksi riistoa per ottelu. Paras kotimainen pistenainen on ollut kuitenkin ex-Pekalainen Taru Tuukkanen joka on mättänyt pisteitä 19 pisteen ottelukeskiarvolla, repinyt ja raatanut vajaat yhdeksän levypalloa. Ylivoimaisesti tehokkain on ollut kuitenkin ToPo:n ainut ulkomaalaisvahvistus, Krystal Vaughnin yliopistokaveri, D'andra Moss. Moss on tehtaillut 24 pistettä per ottelu, ottanut 10 levypalloa ja antanut 2.7 koriin johtanutta syöttöä.
Hyvin tukea ovat antaneet myöskin nuoret Ellen Nurmi ja Saara Wahlgren.

Peli-Karhujen amerikkalaisvahvistuksista huilaa Jill Martin. Myöskään Linda Lehtorannan pelaaminen ei ole 100 prosenttisen varmaa selkäkipujen takia.

Ottelu alkaa Steveco Areenalla klo 15. TULE SIIS KANNUSTAMAAN KOTIJOUKKUE FINAALEIHIN, joissa vastaan asettuisi Catz Lappeenrannasta.



 
www.pelikarhut.fi © Pelikarhut 2012 • Mainostoimisto 4F