PeKa kohtaa Torpan Pojat (Helsingistä) kolmatta kertaa tällä kaudella. Molemmat joukkueet ovat voittaneet toisensa kerran. Sunnuntaina (23.1.) klo 15 alkava ottelu tuo Steveco Areenalle kaksi viime kauden pekalaista, Alli Arppen ja Taru Tuukkasen.
ToPon yksi vahvuuksista tällä kaudella on ollut levypallopelaaminen. ToPosta eniten levypalloja on ottanut jenkkivahvistus D'Andra Moss, noin 13 / ottelu. Toiseksi eniten niitä on kahminut naisten maajoukkuesentteri Taru Tuukkanen (10 per ottelu). Lisäksi penkiltä löytyy 196-senttinen venäläinen Zoya Pavlovskaja. Mutta onhan se tullut ennenkin todistettua, että ei koripalloa pelkästään pituudella pelata.
Sarjan yksi monipuolisimmista ja vaarallisimmista pelaajista löytyy Torpan rivistöstä. 22-vuotias Moss on ollut sarjan ahkerin pisteiden nakuttaja, 26 pisteellään ottelua kohden. Kun siihen vielä päälle tulevat nuo 13 levypalloa / ottelu ja syöttöjäkin kolme per peli, tietää jokainen kuinka vaarallisesta pelaajasta on kyse. Moss kirjautti yhden sarjan tämän kauden kovimmista pistesarakkeista 9.1. Keravaa vastaan, tehden 32 pistettä, repien 17 levypalloa ja antaen viisi syöttöä.
Viime kaudella PeKassa hopeaa voittanut Taru Tuukkanen on myös tehnyt tällä kaudella tuhoisaa jälkeä vastustajien korin alla. Tuukkanen omaa myös "tupla-tupla"-keskiarvon (20 pistettä / ottelu, 10 levypalloa / ottelu). Lisäksi ToPon avausviisikosta löytyy mainitsemisen arvoinen naisten maajoukkueen suurlupaus, 17-vuotias Anette Juvonen, joka siirtyi ToPoon täksi kaudeksi Keravan Energia Teamistä.
Mielenkiintoista kotijoukkueen osalta on nähdä vieläkö Jill Martin pelaa sunnuntaina vai joko päävalmentaja Seppo Kurki laittaa kentälle Alex Andersonin.
Kuva: Matti Koskinen (www.koriskuvat.fi)